czwartek, 10 września 2009

24 sekundy: dzień 3

24: Spośród drużyny, które przegrały pierwsze dwa mecze tylko Łotwie udało się uratować honor i wygrać w trzecim spotkaniu.

23: Izrael, Wielka Brytania i Bułgaria przegrały wszystkie swoje mecze i wracają do domu z bilansem 0-3.

22: Izrael w trzech meczach zdobywał punkty ze skutecznością wynoszącą 54.4%, był to drugi najlepszy wynik pierwszej rudny. Mimo to zaliczyli trzy porażki ponieważ byli najgorzej broniącą drużyną, średnio tracili w każdym spotkaniu 91.3 punktów.

21: Najlepszym strzelcem pierwszej rundy był Izraelczyk Lior Eliyahu – 21.3 punktów.

20: W grupie C trzy drużyny zakończyły pierwszą rundę z jednym zwycięstwem. Do dalszych gier awansowali Rosjanie i Niemcy, którzy mieli lepszy bilans punktów od Łotyszy.

19: Najlepszym zawodnikiem Francji w zwycięskim meczu z Rosją był tym razem Boris Diaw, który zdobył 19 punktów (9/13 z gry) i zebrał 7 piłek. Był to jego pierwszy udany występ na tych Mistrzostwach.

18: Ronny Turiaf świetnie rozpoczął Eurobasket, potem miał słaby mecz z Łotwą, ale w starciu z Rosją ponownie odnotował bardzo dobry występ i zakończył spotkanie z double-double na koncie: 18 punktów i 14 zbiórek.

17: Tony Parker kontynuuje fatalną dyspozycję rzutową zza linii trzech punktów, chociaż spotkanie z Rosją i tak było dla niego najlepsze pod tym względem (trafił 2 z 6). W trzech meczach trafił 4 trójki na 19 prób, co daje mu skuteczność 21.1%.

16: Litwini długo męczyli się z Bułgarami, by w końcu wywalczyć pierwsze zwycięstwo. Jeszcze w połowie czwartej kwarty Bułgaria przegrywała tylko dwoma punktami.

15: Macedonia była bardzo blisko sprawienia kolejnej niespodzianki i odnotowania drugiego zwycięstwa w turnieju. Po pierwszej połowie spotkania z Chorwacją prowadzili 48-34. Przewagę mieli jeszcze przed rozpoczęciem czwartej kwarty (61-56). Jednak już przez ostatnie 10 minut dominowali Chorwaci, którzy wygrali tą część meczu 25-10 i ostatecznie to oni zajęli drugie miejsce w grupie A.

14: Grecja jest jedyną drużyną, która w fazie grupowej tegorocznych Mistrzostw przekroczyła barierę 100 punktów w jednym meczu. Grecy rzucili Izraelowi 106 punktów z fantastyczną skutecznością z gry – 61.7%. Co ciekawe, dokonali tego w bardzo zespołowy sposób. Żaden zawodnik nie zdobył 20 punktów, natomiast każdy, który pojawił się na parkiecie miał na swoim koncie przynajmniej 4.

13: Grecja zupełnie zdominowała swoją grupę, każdy mecz wygrywali średnio różnicą 22 punktów.

12: Turcja, Grecja i Francja to drużyny, które zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach mając komplet zwycięstw.

11: Najwięcej punktów w trzecim dniu Eurobasketu zdobył środkowy Turcji Omer Asik – 22. Miał fantastyczną skuteczność z gry wynoszącą 90.9%, na 11 rzutów pomylił się tylko raz.

10: Po zdobyciu 42 punktów w pierwszych dwóch meczach, spotkanie z Turcją David Logan zakończył z dorobkiem zaledwie 6 (2/6 z gry).

9: Wczoraj Marcin Gortat po raz pierwszy na tych Mistrzostwach przekroczył barierę 20 zdobytych punktów (miał ich 21). Równocześnie, po raz pierwszy nie odnotował double-double (7 zbiórek).

8: Mecz z Turcją Polacy zakończyli mając zero bloków.

7: Polska była najlepiej podającą drużyną pierwszej rundy, średnio nasi zawodnicy odnotowywali 19.3 asyst.

6: W drugim meczu z rzędu Hiszpanie pewnie prowadzili przed czwartą kwartą, a potem pozwolili rywalom na odrobienie strat. W spotkaniu ze Słowenią ich przewaga przed ostatnią kwartą wynosiła 13 punktów, a po kolejnych 5 minutach mieli już tylko punkt więcej.

5: Mecz Hiszpania – Słowenia był jak na razie najbardziej wyrównanym podczas tego Euroabasketu, jako jedyny zakończył się dopiero po dogrywce.

4: Najwięcej punktów dla Hiszpanów zdobył Juan Carlos Navarro – 21, większość z linii rzutów wolnych (11/12).

3: W drużynie Hiszpanii dobrze zaprezentowali się także Pau Gasol – 13 punktów i 9 zbiórek, Rudy Fernandez – 19 punktów, Felipe Reyes – 17 punktów i 8 zbiórek.

2: Najlepszym zawodnikiem Słoweńców był Goran Dragic. Miał 19 punktów i zanotował aż 6 przechwytów. Warto dodać, że to właśnie on wraz z Jaka Lakovicem zdobył pierwsze 14 punktów dla swojej drużyny w czwartej kwarcie, co pomogło Słowenii zbliżyć się na jeden punkt do rywali.

1: Na sekundę przed końcem regulaminowego czasu gry Hiszpanie faulowali Dragica, by uniknąć rzutu za trzy Słowenii, który doprowadziłby do remisu. Dragic pierwszy wolny wykorzystał, a następny specjalnie spudłował. Erazem Lorbek zebrał piłkę i równo z końcową syreną trafił do kosza doprowadzając do dogrywki.