wtorek, 8 września 2009

24 sekundy: dzień 1

24 sekundy, czyli 24 fakty godne uwagi z pierwszego dnia Eurobasketu.

24: Grecja w pierwszym meczu pokazała swoją siłę i w pełni wykorzystała niedoskonałości w defensywie Macedonii. Wygrali różnicą 32 punktów, a ich skuteczność rzutów z gry wyniosła aż 59.2%.

23: Największy gwiazdor Łotyszy nie spisał się w pierwszym meczu. Bierdins zdobył tylko 6 punktów (2/7 z gry) i zebrał 6 piłek.

22: W składzie Rosji może nie ma czołowych zawodników, którzy poprowadzili ich do mistrzostwa w 2007, ale mogą oni liczyć na innych: McCarty i Bykov zdobyli łącznie 46 punktów, a za trzy pomylili się zaledwie 3 razy na 10 prób.

21: Jedyny reprezentant Wielkiej Brytani z NBA grający w Polsce, Mensah-Bonsu, zaprezentował się całkiem nieźle: 18 punktów, 6 zbiórek i 2 bloki.

20: Pierwszy mecz Francji z osłabionymi, brakiem Nowitzkiego, Niemcy miał im dać pewne zwycięstwo. Skończyło się na ciężkiej walce do samego końca. Po pierwszej połowie to Niemcy prowadzili 37-33. Dopiero lepsza druga część meczu w wykonaniu Francuzów ostatecznie przesądziła o ich wygranej.

19: Wczorajszy mecz z Turcją bardzo słabo zaczął gwiazdor Litwy – Kleiza. W pierwszej kwarcie przez 6 i pół minuty gry odnotował 3 straty, a po pierwszej połowie ciągle nie miał punktu na swoim koncie. W drugiej połowie było trochę lepiej, zdobył 12 punktów trafiając 5 z 8 rzutów z gry.

18: Najlepszym zawodnikiem naszych dzisiejszych rywali był Petravicius, który zaliczył 21 punktów ze skutecznością z gry 77.8%.

17: Reprezentację Turcji do zwycięstwa poprowadził duet Turkoglu-Ilyasova. Pierwszy z nich zdobył 19 punktów, drugi miał na swoim koncie 17 punktów i 6 zbiórek.

16: Najlepszym zawodnikiem Francji w starciu z Niemcami wcale nie był Parker czy Diaw, ale Turiaf, który odnotował double-double zdobywając 15 punktów i zbierając 14 piłek, miał również 3 bloki.

15: Najbardzije wyrównanym meczem okazał się pojedynek Francji z Niemcami, zakończył się różnicą tylko 5 punktów.

14: Słowenię do zwycięstwa nad Wielką Brytanią poprowadził Lorbek, który nie spudłował żadnego swojego rzutu i zdobył 19 punktów ( 7/7 za 2, 1/1 za 3, 2/2 wolne)

13: Największą niespodzianką pierwszego dnia jest bez wątpienia porażka głównych faworytów do tytułu – Hiszpanów.

12: Liderem drużyny Serbii w meczu z Hiszpanią był Krstic: 17 punktów (58.3%), 6 zbiórek i 2 przechwyty.

11: Fatalnie zagrał wczoraj Navarro - 14 punktów. Zza linii trzech punktów trafił tylko jeden z siedmiu rzutów, a ostatecznie jego skuteczność rzutów z gry wyniosła 18.8%. Mimo to był najlepszym strzelcem swojej drużyny.

10: Do kosza nie mógł trafić również Garbajosa, zakończył mecz z zerowym dorobkiem punktowym pudłując 5 swoich rzutów.

9: Hiszpanie w starciu Serbią oddali 19 rzutów za trzy, tylko 2 z nich wpadły do kosza.

8: Najwięcej punktów zdobył Izraelczyk Eliyah – 31, a jego skuteczność z gry wyniosła aż 76.5%.
Nie pomogło to jednak jego drużynie i Izrael przegrał z Chorwacją.

7: Jak spisały się największe gwiazdy Eurobasketu? Słabo. Tony Parker 19 pkt (31.3% z gry), 6 zb,
4 ast; Pau Gasol 9 pkt (40%), 7 zb, 1 ast

6: 90 punktów Polski to najwyższa zdobycz punktowa w dniu otwarcia.

5: Świetny mecz rozegrał wczoraj Ignerski. Już w pierwszej kwarcie zdobył 11 punktów pomagając Polsce dobrze rozpocząć to spotkanie. Ostatecznie odnotował 22 punkty za skutecznością na poziomie 62%, z czego za trzy trafił czterokrotnie na 7 prób.

4: W pierwszej szóstce zawodników, którzy wczoraj najdłużej przebywali na parkiecie jest aż 3 Polaków (Gortat, Logan i Ignerski). Miejmy nadzieję, że długa gra nie dobije się na kolejnych meczach i nie stracą oni sił w dalszej części Eurobasketu.

3: Polacy zablokowali aż 10 rzutów Bułgarów (9 z nich należało do duetu Gortat-Lampe). W pozostałych rozegranych meczach najwięcej bloków odnotowali Serbowie – 4.

2: Gortat pokazał w meczu z Bułgarią, że jest świetnie przygotowany do Mistrzostw. Zdobył 16 punktów trafiając 7 z 8 rzutów z gry, do tego dołożył 10 zbiórek i aż 5 bloków.

1: Logan był prawdziwą gwiazdą pierwszego dnia Eurobasketu. Spośród wszystkich zawodników odnotował najwięcej asyst (9), przechwytów (4), a 23 punkty były trzecim najlepszym wynikiem wczorajszego wieczoru.