wtorek, 29 grudnia 2009

Ranking: 5 najlepszych transferów sezonu


W trakcie ostatniego offseason dokonano wielu transferów. Dopiero po zakończeniu rozgrywek będzie można ocenić, które ruchy kadrowe były dobre, a które niepotrzebne. Niektórzy zawodnicy od samego początku świetnie wkomponowali się do nowego zespołu, inny ciągle pracują nad tym, by swoją grą pomóc drużynie wygrywać. Może niektórzy na razie nie pokazali w pełni swojej przydatności, ale w playoffs okażą się kluczowym elementem. Zobaczymy. Możemy jednak podsumować pierwsze dwa miesiące sezonu. Przedstawiam 5 zawodników, którzy najszybciej zaaklimatyzowali się w nowych zespołach i od samego początku są istotnym wzmocnieniem.

1. Jamal Crawford  [ 16.8pts (46.6%)/ 2.2reb/ 2.6ast ]
Po zeszłym sezonie było widać, że Hawks potrzebują strzelca, który wzmocni ich słaby atak. Postawiono na Crawforda. Było wiadomo, że potrafi on zdobywać dużo punktów, ale zagadką pozostawało czy odnajdzie się w Atlancie i po latach ofensywnego szaleństwa w Warriors i Knicks będzie potrafił podporządkować się zespołowej koncepcji gry. Po blisko 30 meczach Hawks są na czołówce wschodu, a Crawford jest jednym z najlepszych rezerwowych w lidze. Ściągnięcie go do Atlanty okazało się strzałem w dziesiątkę. Crawford dał swojej nowej drużynie niesamowite wsparcie z ławki i pomógł im stać się jedną z najlepszych drużyn pod względem ilości zdobywanych punktów. W dotychczasowych 29 meczach 11 razy miał co najmniej 20 punktów, a tylko 3 mecze zakończył z dorobkiem niższym niż 10. Kiedy on zdobywa przynajmniej 25 punktów, Hawks mają bilans 5-0.

2. Zach Randolph  [ 20pts (50.6%)/ 11.4reb/ 2ast ]
Bardzo dobry zawodnik, który nigdy nic nie osiągnął, nie potrafił być liderem drużyny, a do tego ma ogromny kontrakt na miarę największych gwiazd ligi. Wydawało się, że ściągnięcie go do młodego zespołu tylko przeszkodzi tej drużynie w rozwoju. Randolph miał zabierać młodszym partnerom piłki i minuty gry, koncentrować się na własnych osiągnięciach i sprawiać problemy. Ale jak na razie jest zupełnie inaczej. Randolph okazał się bardzo dobrym uzupełnieniem dla Grizzlies. Świetnie współpracuje z nowymi partnerami i stał się czołową postacią drużyny, jest drugim strzelcem  i pierwszym zbierającym. Obecnie ma na swoim koncie serię 6 double-doubles z rzędu. Natomiast od 5 spotkań za każdym razem zdobywa ponad 20 punktów i zbiera ponad 10 piłek. Jego statystyki w tym czasie wyniosły 28.2 punktów (58.2% z gry) i 18.2 zbiórek, a Grizzlies odnotowali 4 zwycięstwa. Ekipa z Memphis słabo zaczęła sezon przegrywając 8 z pierwszych 9 spotkań. Potrzebowali czasu, by się zgrać, by zakończyć niepotrzebny eksperyment z Iversonem i teraz spisują się znacznie lepiej. Pomogła im w tym świetna gra Randolpha. Grizzlies wygrali 11 z 16 spotkań, w których zdobył on co najmniej 20 punktów.

3. Channing Frye  [ 12.4pts (45.8%)/ 5.9reb/ 1.6ast ]
W zeszłym sezonie Suns na swojego środkowego wydawali $20 milionów, teraz 10 razy mniej, a wyniki zespołu są znacznie lepsze. Frye może nie jest tak dominującym zawodnikiem jak Shaq, ale znacznie lepiej pasuje do ofensywnego, szybkiego stylu gry i dzięki temu, Suns mają tak udany początek rozgrywek. Natomiast Frye po raz pierwszy od sezonu debiutanckiego pokazuje, że jest wartościowym graczem, na którego warto stawiać. Obecnie jest czwartym strzelcem Suns i drugim najlepiej zbierającym. Suns zrobili świetny interes pozyskując go offseason, za niewielkie pieniądze zyskali ważnego zawodnika.

4. Vince Carter  [ 18.9pts (40.3%)/ 5.1reb/ 3.1ast ]
Przed sezonem zastanawiano się czy postawianie na Cartera i zrezygnowanie z Turkoglu wyjdzie Magic na dobre. Czy z Carterem w składzie będą w stanie powtórzyć zeszłoroczny sukces i awansują do wielkiego finału, okaże się dopiero za kilka miesięcy. Jednak już teraz wiemy, że z Vince'm w składzie, ekipa z Orlando pozostaje w ścisłej elicie NBA. Carter spisuje się bardzo dobrze i jest pierwszym strzelcem swojej nowej drużyny. Poza tym, VC pomaga Magic również w innych elementach, zbiera średnio 5.1 piłek (tylko Howard i Lewis mają więcej zbiórek), ma także po 3.1 asyst w każdym meczu (również trzecie miejsce w zespole).

5. Trevor Ariza  [ 16.3pts (37.5%)/ 5.7reb/ 3.6ast ]
Rockets mimo poważnego osłabienia przez kontuzję Yao radzą sobie całkiem nieźle i liczą się w walce o playoffs. Zawdzięczają to świetnej grze zespołowej, w której ważnym elementem jest między innymi Ariza. Udowodnia on, że może odgrywać znacznie ważniejszą rolę niż tylko zawodnika zadaniowego. Swoje statystyki punktowe poprawił prawie dwukrotnie w porównaniu z zeszłym sezonem i po raz pierwszy w karierze zdobywa średnio ponad 10 punktów będąc trzecim strzelcem Rockets. Kluczową rolę odgrywa także w defensywie, jest najlepszym przechwytującym (średnią 1.8). Rockets nie muszą żałować odejścia Artesta, ponieważ Ariza bardzo dobrze go zastąpił, a do tego jest młodszym zawodnikiem i bardziej pasującym do zespołowej gry jaką obecnie prezentują. Chociaż nie można pominąć faktu, że w ostatnich kilku spotkaniach Ariza spisuje się znacznie gorzej niż wcześniej.

Co ciekawego w sieci?

NBA FanHouse: Marcin Gortat and Agnieszka Radwańska Putting Poland on the Map




Off the Dribble: If Curry Wants Out, Knicks Can Make It Happen
Kiedy Robinson i Curry siedzą na ławce, Knicks wygrywają. D'Antoni nie ma zamiaru korzystać z żadnego z tej dwójki, dlatego obaj w mediach mówią o swoim niezadowoleniu i chęci transferu. Curry ostatnio stwierdził, że jeszcze nie prosił o wymianę, ale nie zgadza się z obecną sytuacją i chce odejść z Knicks. Mimo, że nie żądał transferu to już od dawna Walsh próbuje go wymieć, ale z powodu jego kontraktu i ciągłych kontuzji jest to wręcz niemożliwe. Skoro jednak Curry nie chce być dłużej w Nowym Jorku, może warto pomyśleć o wykupieniu kontraktu. Dla Knicks byłaby to wymarzona sytuacja. Jednak to oznaczałoby, że Curry rezygnuje ze swojej opcji przedłużenia umowy na sezon 10/11, za który może dostać ponad $11 milionów. Trudno sobie wyobrazić żeby się na to zdecydował, tym bardziej, że przez niepewne zdrowie może mieć problemy ze znalezieniem nowej pracy. Ale skoro tak bardzo chce odejść. Walsh na pewno nie będzie mu tego utrudniał i z chęcią wykupi jego kontakt na ten sezon, byle się go pozbyć.

Zbliża się koniec roku i koniec pierwszego dziesięciolecia lat 2000. Jest to dobry czas na różnego typu podsumowania. Tym razem na blogu Painted Area wybrano piątkę zawodników, którzy przez ostatnie 10 lat nie zagrali na miarę swoich możliwości i mimo ogromnego potencjału nie byli w gronie największych gwiazd mijającej dekady.

All-NBA First Team
C Rasheed Wallace
F Tim Thomas
F Lamar Odom
G Baron Davis (MVP)
G Stephon Marbury

Natomiast drużyną, która mogła osiągnąć bardzo dużo, ale jej się to nie udało byli Mavs. Licząc sezony regularne byli w ścisłej czołówce w ostatnich 10 latach, ale mistrzostwa nie zdobyli.

Bulls zwolnią Del Negro. To już pewne. Nie wiadomo tylko kiedy to zrobią. Na razie szukają odpowiedniego zmiennika. Bulls chcą mieć na ławce kogoś, kto w przyszłym offseason pomoże im zachęcić wolnych agentów do dołączenia do ekipy z Chicago.




IndyStar: Bird: O'Brien's job is secure
Natomiast O'Brien może być spokojny o swoją pracę, mimo że Pacers przegrali 6 meczów z rzędu, a ostatnio w Miami ulegli gospodarzom aż 34 punktami. Larry Bird powiedział, że O'Brien nie zostanie zwolniony, a jeśli zawodnicy mają z nim problem, to oni będą tymi, którzy odejdą z Indiany.


Dime: 5 NBA Players Most Likely To Be Moved
1. T.McGrady
2. N.Robinson
3. T.Thomas
4. A.Randolph
5. Z.Ilgauskas


NBA FanHouse: Can Clippers Afford to Let Camby Go? Time Will Tell
Camby ma kończący się po tym sezonie kontrakt wart ponad $9 milionów, a do tego gra na wysokim poziomie i jest jednym z najlepiej zbierających w lidze. Dlatego jeśli Clippers zdecydują się na jego transfer, mogą liczyć na duże zainteresowanie i korzystne oferty. W LA nie podjęto jeszcze decyzji, chociaż podobno już zrezygnowano z kilku propozycji. Jednak mając Kamana, Camby'ego i młodego Jordana na centrze, a także Blake'a na czwórce, prawdopodobnie pozbędą się któregoś z wysokich i padnie wtedy na Camby'ego, właśnie ze względu na jego atrakcyjność na rynku. Na razie Dunleavy nie zamierza dokonywać transferu, chce poczekać na debiut Blake'a i zobaczyć jak wtedy podkoszowi będą współpracować. Ale do lutego i trade deadline zostało jeszcze trochę czasu i wszystko może się zdarzyć.


NBA.com: Point guards are key to championship puzzle
Reggie Miller tłumaczy jak kluczowa jest postać rozgrywającego. Są trzy cechy wybitnego rozgrywajacego:
GAME MANAGEMENT – pełna wiedza na temat meczu: jaki jest dokładny czas, wynik, jaka jest sytuacja z faulami, kto powinien rzucać itp.
PLAYER MANAGEMENT – umiejętność radzenia sobie z partnerami: dobra komunikacja, znajomość partnerów i umiejętność bycia liderem
FLAIR FOR THE DRAMATIC – umiejętność wykonania niesamowitego podania lub trafianie rzutu za rzutem, musi zrobić to, co trzeba, by wygrać.

Obecnie według Millera wszystkie 3 cechy mają tylko Paul i Billups


Sport.pl: Blogerzy spod kosza: Co z tym Gortatem?

poniedziałek, 28 grudnia 2009

Lakers najpopularniejszą drużyną NBA w Polsce

Jakie drużyny NBA są najpopularniejsze w Polsce?

Tego rankingu nie oparłem na żadnych specjalistycznych ankietach czy badaniach. Po prostu wziąłem pod uwagę liczbę odsłon stron w tegorocznym Skarbie Kibica. Założenie jest proste: czytelnicy SK wchodzili na strony poświęcone drużynom, które ich najbardziej interesują. Biorąc pod uwagę, że do normalnego badania statystycznego (jak chociażby sondaż przedwyborczy) wystarczy tysiąc respondentów, sądzę, że ten ranking jest miarodajny ponieważ SK odwiedziło blisko 2 tysiące osób.  


Oto 10 drużyn, które cieszyły się największym zainteresowaniem:
1. Lakers
2. Celtics
3. Nets
4. Cavs
5. Magic
6. Sixers
7. Warriors
8. Knicks
9. Nuggets
10. Raptors

Sporym zaskoczeniem może być bardzo wysoka pozycja Nets. Nie wiem czy jest to spowodowane taką popularnością drużyny z New Jersey czy może po ich fatalnym początku sezonu sprawdzaliście jak oceniałem ich szanse przed rozgrywkami.


10 najmniej popularnych drużyny:

21. Thunder
22. Rockets
23. Pacers
24. Grizzlies
25. Wolves
26. Hornets
27. Hawks
28. Wizards
29. Bobcats
30. Jazz