czwartek, 17 września 2009

24 sekundy - dzień 9

24: Litwa jest najgorszą drużyną, jaka awansowała do drugiej rundy. Jako jedyni z dwunastki wygrali w całym turnieju tylko jeden mecz i zakończyli drugą fazę z bilansem 0-5.

23: Litwini w drugiej rundzie przegrywali wszystkie mecze dwucyfrową różnicą punktową. Ich średnia strata do przeciwników w trzech ostatnich meczach wyniosła aż 15.7 punktów.

22: Po fatalnym występie Litwy na Eurobaskecie, Ramunas Butautas zrezygnował z funkcji trenera reprezentacji.

21: Serbowie zniszczyli Litwinów rzutami za trzy. Ostatecznie trafili 14 trójek (rekord tego turnieju) ze skutecznością 52%.

20: W drużynie Litwy najlepiej zaprezentował się Jonas Maciulis. Na swoim koncie miał 20 punktów i 5 zbiórek. Trafił aż 82% swoich rzutów z gry, w tym 4 na 5 za trzy.

19: Rewelacyjny mecz przeciwko Litwie rozegrał Milos Teodosic. Poprowadził Serbię do zwycięstwa odnotowując double-double: 20 punktów (75%) i 12 asyst.

18: Teodosic jest pierwszym zawodnikiem na tych Mistrzostwach, który w jednym meczu miał ponad 10 asyst.

17: Litwa, Polska i Niemcy to drużyny, które w drugiej fazie nie odnotowały zwycięstwa.

16: Mecz o pierwsze miejsce w grupie F był bardzo wyrównany, zwłaszcza w drugiej połowie i do ostatnich sekund obie drużyny miały szansę wygrać. Ostatecznie lepsi okazali się Słoweńcy

15: Po 5 zwycięstwach z rzędu Turcja po raz pierwszy przegrała na tych Mistrzostwach.

14: Na 9 sekund przed końcem Słoweńcy prowadzili 2 punktami, ale to Turcy mieli piłkę i ostatnią akcją mogli doprowadzić do remisu. Pod kosz wszedł Ender Arslan i podał na obwód do wolnego Engin Atsura, on jednak nie trafił za trzy i było po meczu. Turcy zdecydowali się na rzut z dystansu i postawienie wszystko na jedną kartę - zwycięstwo albo porażka. Nie chcieli dogrywki, ponieważ długi i męczący mecz przed ćwierćfinałami to ostatnie, czego potrzebowali.

13: W połowie drugiej kwarty Słowenia miała 19 puntów przewagi, ale już do przerwy Turkom udało się zbliżyć na 7 punktów.

12: Najlepszym zawodnikiem drużyny Turcji był Ersan Ilyasova. Zdobył 16 punktów (55%), zebrał 7 asyst i odnotował 4 asysty.

11: Po raz kolejny Hidayet Turkoglu miał problemy z celnością i trafił tylko 4 z 11 rzutów, co dało mu 12 punktów.

10: Erazem Lorbek, który rzucił Polakom najwięcej punktów, w tym meczu nie był już tak skuteczny, trafił tylko 3 z 8 rzutów z gry i zakończył spotkanie z 6 punktami. Dobrze natomiast radził sobie w pozostałych elementach gry – 6 zbiórek i 5 asyst.

9: Pierwszym strzelcem Słowenii był Bostjan Nachbar, zdobył 16 punktów (6/8 z gry).

8: Polska przegrała z Hiszpanią i odpadła z turnieju.

7: Fantastyczne spotkanie przeciwko Polsce rozegrał Juan Carlos Navarro. Był nie do zatrzymania i zdobył 23 punkty ze skutecznością 73%, miał 7 celnych trójek na 9 prób.

6: Rewelacyjnie zagrał również Pu Gasol, który zakończył mecz z dorobkiem 20 punktów (82% z gry) i 5 zbiórek. Warto dodać, że osiągnął to przebywając na boisku tylko nieco ponad 18 minut.

5: Najlepszym strzelcem Polski był David Logan – 20 punktów (47%).

4: Michał Ignesrki oddał 4 rzuty za trzy i wszystkie spudłował. Po tym, jak w pierwszych 2 meczach jego skuteczność zza linii wyniosła 50%, w kolejnych 4 zaledwie 22%.

3: Maciej Lampe ponownie zagrał słabo. Miał 7 punktów i 2 zbiórki.

2: Marcin Gortat po raz trzeci na tych Mistrzostwach zaliczył double-double: 12 punktów i 12 zbiórek. Pod tym względem jest najlepszym zawodnikiem Eurobasketu.

1: Po raz pierwszy na parkiecie pojawił się Adam Wójcik. Kapitan naszej reprezentacji wszedł do gry w pierwszej kwarcie i już po chwili trafił za trzy. W sumie grał przez 11 minut, zdobył 6 punktów i zebrał jedną piłkę.