czwartek, 21 stycznia 2010

NBAcodziennie (53)


 
 


zdjęcie: yahoo.com

Bliźniacy w NBA
Wczoraj po raz trzeci w karierze naprzeciwko siebie stanęli bliźniacy Lopez i po raz pierwszy obaj byli zawodnikami pierwszych piątek swoich drużyn.

Jako debiutanci spotkali się już na samym początku sezonu 2008/09, kiedy obaj jeszcze byli rezerwowymi. Spędzili wtedy na parkiecie po 20 minut i niczym szczególnym się nie wyróżnili. Lepszy okazał się Brook z 2 punktami i 6 zbiórkami, Robin miał 2 punkty i zbiórkę, ale to jego drużyna wygrała. W kolejnym starciu pomiędzy Nets i Suns, niecały miesiąc później, Brook był już podstawowym zawodnikiem. Zagrał znacznie lepiej niż w pierwszym meczu przeciwko swojemu bratu, zaliczył 12 punktów, 7 zbiórek i pomógł Nets wygrać. Robin natomiast był już głębokim rezerwowym i nie miał okazji dużo pograć, na parkiecie spędził tylko 8 minut (2 punkty i 2 zbiórki).

Teraz obaj stanęli do bezpośredniej walki jako podstawowi środkowi i wreszcie mogli dłużej pograć przeciwko sobie. Tak samo jak w poprzednich meczach, także teraz lepsze statystyki zanotował Brook: 26 punktów i 13 zbiórek. Robin jednak pobił swój rekord kariery zaliczając 20 punktów (trafił 8 z 10 rzutów), do tego dołożył 7 zbiórek. Tym samym, są pierwszymi braćmi od czasów Dominique'a i Geralda Wilkinsów, którzy w jednym meczu zdobyli po 20 punktów.

Warto zauważyć, że w składzie Suns jest jeszcze jeden zawodnik, który ma w NBA swojego brata bliźniaka – Jarron Collins. Jego brat, Jason występuje obecnie w barwach Hawks. Dla nich jest to już 9 sezon w lidze i w tym czasie 10 razy mieli okazję zagrać przeciwko sobie, ale tylko 2 razy obaj równocześnie byli zawodnikami wyjściowym. Ich statystyki w bezpośrednich pojedynkach są bardzo zbliżone:
Jason 3.7pts (34.3%)/ 2.8reb/ 1.5ast/ 0.7blk
Jarron 4pts (44.1%)/ 2.8reb/ 1.2ast/ 0.1blk.

W NBA są jeszcze bliźniacy Graham. Joey gra w Denver, a Stephen w Charlotte. Mimo że obaj są w NBA dopiero piąty sezon, to grali przeciwko sobie już 9 razy (o jeden mniej niż bracia Collins, ale oni występują w rożnych konferencjach). 6 razy wygrywała drużyna Stephena, ale to Joey jest lepszy pod względem indywidualnym o czym świadczą nie tylko statystyki, ale także mniejsze problemy ze znalezieniem klubu (Stephen zwiedził już 6 drużyn, podczas gdy Nuggets są drugim zespołem Joey'a) i fakt, że Joey był 16 w drafcie, a Stephen w ogóle nie został wybrany. Statystki w bezpośrednich starciach wyglądają następująco:
Joey 6.7pts (40.9%)/ 4reb/ 0.6ast
Stephen 5.1pts (47.2%)/ 2.1reb/ 0.8ast


zdjęcie: sports.163.com
Mówiąc o bliźniakach w NBA trzeba oczywiście przypomnieć Horace'a i Harvey'a Granta. Z tej dwójki oczywiście znacznie lepszy był Horace. Co ciekawe, w odróżnieniu od obecnie grających bliźniaków, oni nie rozpoczynali profesjonalnej kariery w tym samym roku, Horace poszedł do NBA rok wcześniej niż jego brat. W całej karierze rozegrali przeciwko sobie 28 spotkań, z czego 16 razy obaj byli zawodnikami pierwszych piątek, a 19 razy lepsza okazywała się drużyna Horace'a.  Ostatecznie w 5 meczach Horace zdobył co najmniej 20 punktów, Harvey miał 2 takie występy, jednak nie zdarzyło się, by obaj równocześnie osiągnęli tą granicę. Ich statystyki:
Horace 13.2pts (51.4%)/ 8.5reb/ 2.1ast
Harvey 9.4pts (50.5%)/ 4.2reb/ 1.6ast

Plotki transferowe
Do trade deadline coraz bliżej stąd pojawia się coraz więcej plotek transferowych, dlatego postanowiłem do 18 lutego na bieżąco je śledzić i przedstawiać w NBAcodziennie:

Wiadomo, że Celtics rozmawiali z Knicks w sprawie transferu Robinsona. Jednak miało to miejsce jakiś czas temu, kiedy jeszcze Nate siedział na ławce. Według źródła znającego sytuację, Celtics nie wznowili rozmów, co sugerowały ostatnie pogłoski. Celtics bardzo chcieliby pozyskać Robinsona, ale wygląda na to, że nie mają nic do zaoferowania, co skłoniłoby Knicks do transferu.

Wśród drużyn, które wyraziły zainteresowanie Robinsonem są Grizzlies, Rockets, Lakers i Thunder.

Celtics są skłonni wytransferować Tony'ego Allenia i Scalabrine'ego.

Colangelo na razie nie szuka możliwości wymiany Bosha, ale spodziewa się dużo ofert przed trade deadline.

Podobno Wizards nie dostali na razie żadnej realnej propozycji transfeu Jamisona, Butlera czy Haywooda.

Pojawiają się plotki, że mogłoby dojść do wymiany z Blazers, Haywood za Millera. Ale Wizards nie podejmą decyzji w sprawie pozyskania rozgrywającego, dopóki nie wyjaśni się jak długo zawieszony będzie Arenas.

Mavs są skłonni wymienić Howarda, Carrolla i Goodena, natomiast Dampiera nie oddadzą.

Nocioni prawdopodobnie odejdzie z Kings. Zainteresowani nim mogą być Bulls, którzy rok temu oddali go do Sacramento. Teraz w wymianę mógłby być włączony Tyrus Thomas, którego Bulls chcą się pozbyć.

Drużyna z Sacramento natomiast nie próbuje wytransferować Martina.

44 punkty Bosha nie wystarczyły
Bosh ustanowił swój rekord kariery zdobywając 44 punkty przeciwko Bucks. Trafił 57.7% swoich rzutów z gry, a na linii rzutów wolnych pomylił się tylko raz na 15 prób. Do tego dołożył jeszcze 12 zbiórek i 4 asysty. Mimo to Raptors przegrali.

W tym i poprzednim sezonie Bosh w sumie 20 razy kończył spotkanie z dorobkiem przynajmniej 30 punktów i 10 zbiórek, a Raptors wygrali tylko 7 z nich. W poprzednich rozgrywkach miał mecze, w których zaliczył 42 punkty i 9 zbiórek, a także 40 punktów i 18 zbiórek, oba przegrane. Tak więc jest to już 3 z rzędu spotkanie, w którym zdobył co najmniej 40 punktów i nie przełożyło się to na zwycięstwo.

Polish Hammer
W meczu z Pacers Gortat spędził na boisku 8 minut i 16 sekund. Głównie grał w drugiej kwarcie, w czwartej pojawił się tylko na chwilę. Zdobył 4 punkty, trafił 1 z 2 rzutów z gry i oba wolne, do tego dołożył 4 zbiórki. Może nie jest to imponujące seria, ale od 10 meczów Gortat za każdym razem ma co najmniej 2 zbiórki.


Magia liczb
1  punkty zabrał Duncanowi do osiągnięcia bariery 20 tysięcy punktów w karierze. Spotkanie z Jazz zakończył z dorobkiem 14 punktów i 10 zbiórek

4  zwycięstwo nad Spurs w tym sezonie odnieśli Jazz. Po raz pierwszy od rozgrywek 1993/94 udało im się wygrać wszystkie mecze przeciwko Spurs w sezonie.

7  mecz z rzędu Carter zakończył mając na koncie mniej niż 10 punktów (6 punktów 2/8 z gry). W tym czasie jego średnia wynosi 7 punktów, a skuteczność z gry 21.5%

8  punktów zaliczył Perkins w Detroit trafiając 4 z 7 rzutów z gry. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że był to jego 17 mecz wyjazdowy z rzędu, w którym trafił ponad połowę swoich rzutów z gry - rekord NBA

9  zwycięstwo z rzędu odnotowali Mavs w meczu zakończonym różnicą jednego punktu. Tym samym wyrównali drugą najdłuższą taką serię w historii. Rekord należy do Hawks z lat 1959-60, kiedy wygrali 10 kolejnych meczów zakończonych różnicą jednego punktu

11  zbiórek - rekord kariery, a także 27 punktów i 6 asyst zaliczył Stuckey prowadząc Pistons do zwycięstwa z Celtics

12  razy Maggette stawał na linii rzutów wolnych w meczu z Nuggets i wszystkie trafił, w sumie zdobył 33 punkty. Był to 10 mecz z rzędu, w którym oddał co najmniej 10 rzutów wolnych i za każdym razem trafiał przynajmniej 80% z nich. Jest to najdłuższa taka seria w historii NBA

14  raz w tym sezonie Crawford był pierwszym strzelcem Hawks, zdobył 20 punktów

15  asyst zanotował Kidd w meczu z Wizards, w sumie w 2 ostatnich spotkaniach miał 32 asysty

17  minut spędził na parkiecie Stackhouse w swoim pierwszym meczu w Bucks. W tym czasie zdobył 3 punkty trafiając 1 z 5 rzutów, zanotował 5 zbiórek i 4 asysty

18  zbiórek i 13 punktów zaliczył Haywood. W ciągu ostatnich 8 spotkań było to już jego 6 double-double

20  punktów i 10 zbiórek miał Wallace w meczu z Heat. Było to jego 4 spotkanie z rzędu z dorobkiem co najmniej 20 punktów

21  punktów i 13 zbiórek zaliczył Boozer, było to jego 5 double-double z rzędu

24  punkty zdobył Miller przeciwko swojej byłej drużynie w pierwszym meczu w Filadelfii od czasu przejścia do Blazers

25  zbiórek i 6 punktów miał Camby w meczu z Bulls

27  punktów, 12 zbiórek i 3 bloki miał na swoim koncie Bogut

32  punkty i 11 zbiórek zaliczył Howard prowadząc Magic do zwycięstwa. Był to dopiero jego drugi mecz w sezonie z dorobkiem co najmniej 30 punktów.

37  punktów, w tym 10 w dogrywce, zdobył Billups wyrównując swój rekord kariery i zapewniając Nuggets wygraną. W całym meczu trafił 57.9% rzutów z gry, w tym 6 na 9 za trzy. Na swoim koncie miał jeszcze 8 asyst i 8 zbiórek

39  punktów zdobył Ellis, do tego dołożył 10 asyst i 6 zbiórek. Był to 3 mecz z rzędu, w którym miał przynajmniej 33 punkty i równocześnie 3, w którym zaliczył przynajmniej 8 asyst

65  punktów Bobcats pozwolili zdobyć Heat. Jest to najniższa zdobycz przeciwników w historii Bobcats, równocześnie odnotowali najwyższe zwycięstwo pokonując Heat różnicą 39 punktów. Zawodnicy z Miami trafili zaledwie 28.9% swoich rzutów z gry, w tym tylko 8.7% rzutów za trzy.

Najlepsze akcje

0 komentarze:

Prześlij komentarz