sobota, 29 sierpnia 2009

Jackson chce odejść z Warriors

Podczas pobytu w Nowym Jorku, Stephen Jackson został zapytany czy Warriors w najbliższym sezonie awansują do playoffs? Odpowiedź: „Um…I don’t think I’ll be a Warrior next year. I’m looking to leave.”To fragment krótkiego wywiadu z Jacksonem, który możecie znaleźć na stronie Dime.

Dime: You made a big declaration earlier today by saying you wanted out of Golden State. When did you decide this?
Stephen Jackson: It’s not about a decision I made. It’s just things are in the air right now. I really can’t get too much into it right now, but I’m just looking to go somewhere where I can go and win a championship.

Dime: Are the Warriors aware of this?
SJ: Yeah they all know.

Dime: Is there anywhere specifically you want to go?
SJ: Either Cleveland, anywhere in Texas or out here with Al in New York.

Dime: Did you like being in Nellie’s system?
SJ: I loved it. It gave me a chance to show everything I could do on the court. It was great for me, but at this point, I’m 31 years old. I have four or five years left, I want to be in a situation where I can continually be in the playoffs and get another ring. So that’s where my mind is at now.

Nie ma się co dziwić, w końcu Warriors prowadzeni przez duet Ellis-Curry, poza zdobywaniem dużej ilości punktów, nie mają szans na dobry wynik w nadchodzącym sezonie.
Z Golden State odeszli już Baron Davis, Al Harrington, widocznie teraz przyszła pora na Jacksona.

1 komentarz:

  1. Ziomek podpisuje najpierw spory kontrakt na kilka lat i teraz szuka sobie contendera? Cavs, Lakers, Celtics odpadają. Chce Texasu, Mavs mają zawalone salary i jest im niepotrzebny to samo Spurs. Może Houston się skuszą?

    OdpowiedzUsuń